Skip to main content
Beylikdüzü Web TasarımWeb Tasarım

Web Tasarım Süreçleri Nasıl Oluyor?

By 7 Şubat 2019Şubat 17th, 2023No Comments

Web Tasarım Süreçleri Nasıl Oluyor?

Web tasarım alanı teknolojinin de sürekli olarak gelişmesiyle beraber daha çok kendini göstermeye başladı. İnternetin her yere girmesi, kişilerin yapması gereken işlerinin neredeyse büyük bir bölümünü bu platform üzerinden yapmasına neden oldu. Hem ürün satma talebi olan kişiler hem de ürün satın almak isteyen kişiler internette belli bir web sitesi üzerinde bir araya gelmiş oluyorlar. Hal böyle olunca da web sitesi sahipleri, sitelerinin hem daha iyi görünmesi hem de daha fazla ziyaret edilmesi için web tasarımdan faydalanıyor. Web tasarım süreçleri nasıl oluyor diye soranlar konu hakkında bilgi edinmek için makaleyi okumalıdır.

Projelendirme

Doğru bir şekilde izlenilen yöntem, analizler ve konulan hedeflerin meydana getirdiği bir proje başarılı bir web tasarımının en mühim süreçlerinden birini ortaya koyar. İlk olarak bu süreçte şirket ya da şirketin faaliyet alanı değerlendirilir. İçerik, marka, ürün ya da hizmetlere dair bir açıklama, teknik olan dokümanlar ve farklı belgelerin sitede nasıl yayınlanacağı üzerinde bir fikre varılır. Bu konuda piyasadaki ilgili siteler araştırılır. Web sitesinin alan ismi ve hosting gereksinimleri çıkarılır. Daha sonra da tüm bu veriler sonucunda web sitesinin kurgulaması gerçekleştirilir.

Doğru Teknoloji Tercihi

Web sitesi kurgulamasının ardından projenin derleneceği alan ve teknolojiler üzerinde bir karar verilir. Doğru teknoloji kullanılarak tasarlanan bir web sitesi, diğer sitelerden her zaman bir adım daha önde olacaktır. Bu konuya örnek vermek gerekirse, web sitesi flash olarak mı ya da html olarak mı kurgulanacak? Ya da site üzerinde veri tabanı olacak mı? Yine programlama ve script dilinin de bu anlamda belirlenmesi gerekiyor.
Tasarım Ve Yazılım Aşaması
Sitede kullanılacak banner, renklerin seçimi, logo ve diğer görsel unsurların tasarımlarının yapılması çok önemli basamaklardan biridir. Eğer kişilerin bu konuda fikri yoksa grafik ve web tasarımcıların kişilere bilgi vermesiyle bu süreç devam eder. Sitedeki verilerin nasıl işleyeceği, hangi içeriklerin hangi alanda depolanacağı ve siteye gelen ziyaretçilerle nasıl etkileşime geçileceği belirlenir. Ardından da admin paneli ve içerik yönetim sisteminin ayarlanması ve çeşitli kodlamalar yapılarak sürece devam edilir.

Kullanıcı Deneyimindeki Önemi

Web sitesi tasarımın bir çok hedef kitlemizden talepler’de uygun fiyata hizmet almak istiyorlar haklı olarak beylikdüzü web tasarım ajansı olarak kobilerimize özel hizmet vermeye devam ediyorum.