Skip to main content

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Yeni dünya, yeni yaşam tarzları, farklı tüketim alanları ve kendine özel pazarlarıyla ezberlerimizi bozmuş durumda. İnsanlar artık reel yaşamda değil, dijital ortamlarda varlıklarını sürdürüyorlar. Sıcak temaslar kurmak yerine, birbirlerini sosyal medya profillerinden takip etmeyi seçiyorlar. Bu kadarla da kalmayıp, sağlık, eğitim, genel kültür, alış veriş gibi temel ihtiyaçlarını da internet üzerinden yürütüyorlar. Çağın gerisinde kalan işletmeler, eriyip gitme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Ön görülü davrananlarsa, dijital pazarlara kayarak, krizi fırsata çevirmeye çalışıyorlar.
Tüketicinin ihtiyacını karşılayabilecek her şey, dijital pazarlarda fazlasıyla mevcuttur. Bir şeyler yapmazsanız, ürünleriniz bu sonsuz döngü içerisinde kaybolup gitmeye mahkûm olacaktır. Yani işletmenizin bu yeni sisteme dâhil olabilmesi için, onu insanlar tarafından görünür kılmanız gerekir. Akıllıca davranarak ve doğru taktikler uygulayarak geniş ve kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Arama Motorlarında Üst Sıraya Çıkın!

Dijital pazarlama konusunda yapmanız gereken en önemli şey, işletmenizin arama motorlarında üst sıraya çıkmasını sağlamak olacaktır. Bunu SEO çalışmaları yaparak başarabilirsiniz. Böylece, şayet ürünleriniz hedeflediğiniz kitleye uygunsa bu ürünleri arayan bütün internet kullanıcılarının size ulaşabilmesini sağlamış olursunuz.

Dijital Reklâm Gereklidir

Google AdWords uygulamasını kullanarak reklâm verebilirsiniz. Böylece trafiği yüksek web sitelerinde gezinen kullanıcılar reklâmlarınızı görüp ürünlerinize ulaşabilir. Google AdWords, google arama motoruna bağlı olarak çalıştığı için dijital reklâm konusunda çok iyi sonuçlar verecektir. Arama motoru üzerinde kullanılan kelimeleri verdiğiniz reklâmlarla ilişkilendirir. Bu sayede üst sıralara çıkmış olursunuz.

Performansınızı Değerlendirin

Reklâmlarınızı aktif olarak yönetin. Hangi reklâmın kaç kişi tarafından görüldüğünü, kaç kişinin sitenize giriş yaptığınız inceleyin. Böylece hangi reklâmın ne kadar kullanıcı getirdiğini bilir, reklâm konusundaki stratejinizi buna göre kurarsınız. İşe yaramayan reklâmlarla, paranızı ve zamanınızı harcamamış olursunuz.

Yeniden Pazarlama Sistemini Kullanın!

Yeniden pazarlama, orijinal adıyla remarketing sayesinde, web site kullanıcılarınız, sitenizden çıktıktan sonra, ziyaret ettikleri başka web sitelerde ürünlerinizi görürler. Böylece onları satana dek tekrar tekrar pazarlamış olursunuz.

Örnek vermek gerekirse; bir bebek bezi markasına sahip olduğunuzu düşünün. Hedef kitleniz; bebek sahibi olan ebeveynler, bebek bekleyen ebeveynler ve internette bebek konusunda alışveriş yapan veya araştıran kişilerdir. Bu kitleye doğrudan ulaşmak artık mümkün! Hedef kitlenizin yaş aralığı ve yukarıda belirtilen özellikleri göze alarak daha düşük maliyetlerle ulaşabilirsiniz. Bunu yapmak ve anlatmak kolay gibi görünse de elbette Ajans360 gibi profesyonel ajanslardan destek almanız gerekir. Bu noktada hedef kitlenizin yanı sıra pek çok stratejinizi belirliyor ve markanızı doğru noktaya taşıyoruz! Sizi de ajansımıza bekliyoruz!