Skip to main content
Web TasarımBeylikdüzü Web Tasarım

Amp Nedir Web Tasarımdaki Etkisi Nasıl Olucak ?

By 6 Şubat 2019Şubat 17th, 2023No Comments

Amp Nedir Web Tasarımdaki Etkisi ?

Türkçe olarak hızlandırılmış sayfalar anlamına gelen,

Accelerated Mobile Pages yani (amp) Google tarafından geliştirilen yönergeler etrafında mobil sayfaların daha hızlı bir şekilde yüklenmesine imkan tanıyan bir kodlama metodudur Google üzerinde bulunan bu sayfalar Google ön belleğinde depolanırlar ve bunlarla ilgili herhangi bir arama yapıldığında daha hızlı açılarak mobil kullanıcı tecrübesini yükseltirler.

Amp nedir web tasarımdaki etkisi hakkında daha detaylı bilgi almak için makaleyi okuyabilirsiniz.

Genel Olarak AMP
AMP son zamanlarda bakıldığında çok geniş bir yükselme kaydederek hem gelişimini daha iyi yerlere getirdi. Bunun yanında amp kullanan site sayısında da çok fazla artış yaşandı .

Bir web sitesinin normal açılma süresinden gözle görülür bir biçimde daha çabuk yüklenmesini sağlıyor ve siteye gelen ziyaretçilerin daha az veri trafiği oluşturmasına olanak veriyor.

Dizayn olarak analiz edildiğinde çok minimal renkler ile tasarlanan AMP ilk çıktığı yıllarda dizaynının değiştirilmesine müsaade edilmiyordu. O zaman yalnızca renkler değiştirilebilirken günümüzde kişiler kendi tasarımını dilediği gibi yapabiliyor.

Günümüzde Beylikdüzü Web tasarım süreçlerine ciddisi yavaş yavaş görülmektedir.Çünkü Google Arama sonuçları için yaptığı güncellemeler sayesinde Amp yi ciddi şekilde zorunlu kılıyor.

Web Sitesine Amp Ekleme

AMP açık bir kaynak olduğundan dolayı herhangi bir şekilde ücret ödemeden web sitenize kolayca ekleyerek, sayfalarınızın AMP olmasını sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, WordPress gibi farklı içerik yönetim sistemlerinin olduğu sitelerde eklenti arama bölümlerine “AMP” şeklinde girerek kolayca bir biçimde web sitenize bu kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

SEO İçin Önemi

AMP ile web sitesi sahipleri hem tasarım hem de çeşitli içerik düzenlemeleri konusunda oldukça esnek bir şekilde hareket edebildiği için, diğer kullanıcılarla dilediği gibi etkileşime geçmelerine imkan veriliyor Bu durum da insanların sayfa grafiklerinde hız engellemesine daha az bağlı kalmasına ve sayfa dizaynının mobile SEO’yu daha iyi geliştirecek bir seviyede olması anlamına geliyor.

Web sitelerinin hızlı yükleniyor oluşu Google gibi çeşitli arama motorları için her zaman bir sıralama kriteri olarak sürece dahil edildi. Yapılan araştırmalar kullanıcıların çok büyük bir kısmının 3 saniyeden daha uzun açılan sitelerden hemen geri çıktığını ya da sitede daha az kaldığını işaret ediyor. Durum böyle olunca arama motorları da siteyi daha geri sıralara çekmeye başlıyor.